Home / Featured / Kehribarınız gerçek mi ?

Kehribarınız gerçek mi ?

Çok eski zamanlardan bu yana kehribarın büyük talep görmesi nedeniyle kehribarın çeşitli taklitleri piyasaya sunulmuştur.  Yirminci yüzyılın başında bakalit ve plastik bulununca bu maddelerden üretilen kehribar renkli, kolye ve tesbihler dünyanın her yanına yayıldı. Özellikle Kuzey ve Doğu Afrika, Orta Doğu ve Hindistan da kehribar renkli kolye ve tesbihler çok satıldı. Kimya endüstrisinin hızlı gelişimi sonucu elde edilen yeni sentetik ürünleri kullanan taklit kehribar üreticileri o kadar başarılı oldular ki bunları gerçeğinden ayırmak gerçekten çok zorlaştı.

Geçmişten günümüze taklit kehribar üretmek için Copal, Cam, Fenolic reçine, Selluloit, Casein, Bakalit, Plastik, Akrilik, Polyester v.b. maddeler kullanılmıştır.

Bir ürünün gerçek kehribar mı yoksa taklit bir ürün mü olduğunu şu 2 basit yöntme ile anlamanız mümkün.

1- Tuzlu Su : Gerçek kehribarın özgül ağırlığı saf sudan biraz fazladır. Bu nedenle gerçek kehribar saf suyun içinde dibe batar. Aynı testi tuzlu su dolu bir kapta yaptığınızda ise gerçek kehribar tuzlu suda suyun yüzeyinde kalır. Bununla ilgili bir test videosunu websitemizden ve instagram sayfamızdan izleyebilirsiniz.

2- Sıcak iğne : Uygulanabilecek diğer pratik ve hızlı yöntem ise kor haline getirilmiş ince bir iğneyi kehribarınızın göze çarpmayacak bir yerine, mesela boncuk ise delik kenarına dokundurmaktır. Gerçek kehribarda hoş bir çam reçinesi kokusu ortama yayılır, buna karşılık plastik özellikli bir malzeme kötü bir koku yayar.

Sitemizde satışa sunulan tüm ürünler sertifikalı Baltık kehribarı olup, Litvanya’nın en kaliteli kehribarları kullanılarak üretilmektedir.

Original-Stamp-PNG

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top